פרופסור רפי אלדור - מדד הפחד

אודות פרופסור רפי אלדור

מי הוא רפי אלדור?רפי אלדור, מבכירי הכלכלנים בישראל וראש בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי הרצליה, מתמחה בניהול סיכונים, באופציות וחוזים עתידיים. אלדור זכה ללמוד אצל מספר זוכי פרס נובל באוניברסיטת הרווארד, שם גם ספג את גישתו כמרצה: שילוב ידע מעשי בצד ידע תיאורטי. את גישתו הוא מגשים באמצעות חדר המסחר שהקים במרכז הבינתחומי, שם לומדים הסטודנטים לסחור הלכה למעשה. ספרו אופציות, חוזים עתידיים וניהול סיכונים (1991), הספר היחידי שהוציאה הבורסה לניירות ערך מעולם, משמש אלפי סטודנטים ואנשי מקצוע והוא דוגמה ומופת לחשיבות החיבור שעושה אלדור בין האקדמיה לשטח.

השנים המוקדמות

אלדור נולד וגדל בתל-אביב. הוא למד בבתי ספר שונים: היובל בתל-אביב, ניצנים ואהל שם ברמת-גן. המחזור עליו נמנה אלדור באהל שם ידוע בזכות בוגריו הרבים שהצטרפו ליחידות מובחרות וללימודים גבוהים. את שירותו הצבאי עשה כפקח טיסה.

ניסיון מעשי

דרכו המעשית ודרכו האקדמית של פרופסור רפי אלדור שזורות זו בזו. תחילת דרכו של אלדור עברה בין תפקידים בכירים מגוונים: בנק דיסקונט – מנהל מחלקת פיתוח; מנופים פיננסיים בישראל, חברה בורסאית – יו"ר דירקטוריון ומנפיק החברה לבורסה; הקמת חברות לניהול כספים בעזרת קרן נאמנות וניהול תיקי השקעות; חברות בדירקטוריונים של חברות שונות. לאחר כעשר שנות ניהול בפועל, עבר אלדור ליעוץ בתחום של ניהול סיכונים, ובכך הוא עוסק עד היום. בשנים שלפני השקת מדד המעו"ף בבורסה (1992) הוזמן אלדור לבורסה להרצות ולייעץ בתחום. הרצאות אלו אוגדו יחד בספרו אופציות, חוזים עתידיים וניהול סיכונים, המבוקש עד היום בקרב אנשי מקצוע וסטודנטים, ונכלל בסילבוסים של קורסים אקדמאים. ספרים נוספים שכתב: מכשירים פיננסים, והמדריך החדש לבורסה ולשוק ההון. במשך כמה שנים כתב אלדור במעריב את הטור היומי "שוק המעו"ף – רפי אלדור". כמו כן פרסם רשימות ומאמרים בידיעות אחרונות ובהארץ.

קריירה אקדמית

בזמן שירותו הצבאי נשלח רפי אלדור ללימודים באוניברסיטת תל-אביב והיה לאקדמאי הראשון במשפחתו. הוא הצטיין בלימודיו וקיבלת מלגה מטעם האוניברסיטה להמשיך את לימודי הכלכלה באוניברסיטת הרווארד, עניין יוצא דופן בזמנו. שם השלים תואר שני ודוקטורט. יחד אתו למדו גם מנואל טרכטנברג וצבי גריליכס. בין מרציו היו זוכי פרס נובל, חלקם חתני הפרס בתחום הכלכלה: Michael Spence ו-Kenneth Arrow, וגם Fischer Black ו- Robert C. Merton המפורסמים בזכות פיתוח הנוסחה Black-Scholes-Merton. במהלך לימודיו בהרווארד השלים אלדור גם חטיבה במנהל עסקים ומימון ב-MIT. עם חזרתו לאוניברסיטת תל-אביב ב-1982, החליט ליישם את החיבור בין תיאוריה וידע מעשי ובחר ללמד את הקורס שווקים פיננסיים, אופציות וחוזים עתידיים – אחד הקורסים הפופולריים ביותר בכל 30 השנים בהן ניתן. נכון להיום אלדור מלמד באוניברסיטה את הסמינר בשווקים פיננסיים. ב-1994 הציע לו אוריאל רייכמן להצטרף אליו בהקמת המרכז בינתחומי ואלדור היה לאחד מ-12 חברי הסגל המייסדים של המרכז. עם צמיחתו של המרכז הבינתחומי עזב אלדור את המשרה החלקית בה החזיק באוניברסיטת בר-אילן. נכון להיום אלדור משמש כראש בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי, ממשיך ללמד בו את הקורס שווקים פיננסיים, אופציות וחוזים עתידיים בצד הקורסים ניהול תיקי השקעות פרקטי וסמינר בשוק ההון. בתחום המחקר הציג אלדור לעולם שני נושאים ייחודיים לישראל: השפעת הטרור על הבורסה והכלכלה, וההשפעה של נזילות (סחירות, היקף מסחר) על ניירות ערך ועל הכלכלה. נושאים אלה עוררו הד גדול וזכו לעניין בעולם כולו.

פעילות למען הקהילה והתנדבות

כחלק מעבודתו כראש בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי, מקדם אלדור את הפרויקט עתיד משותף - סטודנטים בשנת לימודיהם האחרונה לומדים לנהל קרן השקעות אמתית, וכל רווחי התשואה שהם משיגים משמשים כמלגות לסטודנטים מעוטי יכולת במרכז הבינתחומי. גם האגודה למלחמה בסרטן יוצאת נשכרת מכישוריו של אלדור, המתנדב כיו"ר ועדת ההשקעות שלה כבר למעלה מ-15 שנים.

לקריאה נוספת אודות פרופסור רפי אלדור: